AKTIVĒTĀ OGLE (medicīniskā ogle)

Aktivēto jeb medicīnisko ogli dažādu veselības problēmu gadījumā ieteica lietot pat sengrieķu ārsts Hipokrāts. Aktivētā ogle darbojas līdzīgi kā sūklis - tā uz savas virsmas piesaista kaitīgas substances, tāpēc izvadīt no organisma plašu spektru dažādu kairinātāju. Šādi nevēlamie kairinātāji bieži ir caurejas un vēdera pūšanās iemesls vai vienkārši rada nepatīkamas sajūtas vēderā.

Aktivētās ogles piesaistošās īpašības plaši tiek izmantotas arī sadzīvē un rūpniecībā. Ar aktivētās ogles filtriem no dažādiem nevēlamiem piemaisījumiem un kaitīgām vielām attīra gan ūdeni, gan gaisu. Lietojot iekšķīgi, aktivētā ogle pilda līdzīgu funkciju – tā ir dabisks veids, kā no gremošanas trakta izvadīt nevēlamās vielas un toksīnus. Atšķirībā no dažādiem citiem līdzekļiem, kas nomāc zarnu motoriku piemēram, lai novērstu caureju, aktivētā ogle izraisītājsubstances piesaista uz savas virsma un dabiski izvada no organisma.

Aktivētās ogles nozīmību ir atzinusi Pasaules Veselības organizācija (PVO), ietverot aktivēto ogli “Svarīgāko zāļu sarakstā” (WHO Model List of Essencial Medicines) “nespecifiskas saindēšanās” gadījumā*.

Ja ir notikusi smaga pārtikas saindēšanās vai saindēšanās ar jebkādiem veselībai bīstamiem ķīmiskiem līdzekļiem, ir nepieciešami vairāki desmiti gramu ogles, lai šīs vielas piesaistītu un izvadītu no cilvēka organisma. Tomēr ne visas indes var tikt piesaistītas pie ogles virsmas, tāpēc neatliekama medicīniskā palīdzība šādos gadījumos ir īpaši būtiska.

  • * WHO Model Lists of Essential Medicines:  https://www.who.int/medicines/publications/essentialmedicines/en/